Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kde nás najdete

SERVIS-PC s.r.o.
Skuherského 64
370 01 České Budějovice 

Tel: +420 603 518 402
E-mail: obchod@servispc.cz

Prodejna:
PO-ČT
9:00-12:00  13:00-17:00

PÁ-SO-NE

Zavřeno


Nová Windows 11 už jsou tady!

Nová verze operačního systému Windows 11 je zdarma k dispozici. Přináší pár užitečných vylepšení, nový elegantní vzhled a také pár věcí, které vás budou aspoň ze začátku štvát. Naštěstí není kam spěchat.

Tento článek je z webu seznam zprávy, autor Pavel Kasík

Windows 11 přináší jednoduchý a svěží design, optimalizaci prostředí na míru uživateli a důmyslnější přehled o práci, vzdělávání a zábavě. Zároveň klade důraz na maximalizaci produktivity a lepší propojení s rodinou a přáteli.“

S tou „novou verzí“ je to takové zvláštní. Původně totiž měla být desátá verze Windows tou poslední. A pak už jen samé aktualizace, pozitiva a sociální jistoty. Jenže aktualizace začnou být nuda.

Microsoft dlouhodobě ztrácí podíl na poli operačních systémů a z hlediska pozornosti se „pravidelná podzimní aktualizace“ nemůže měřit s „oficiálním uvedením nové verze na trh“. A tak tu máme Windows 11.

To hlavní pro řadu uživatelů ale je, že upgrade na Windows 11 je pro všechny uživatele Windows 10 dostupný zdarma.

Ne každý počítač ovšem zvládne Windows 11 nainstalovat. Pomocí nástroje Kontrola stavu osobního počítače si můžete ověřit, zda Váš počítač vyhovuje oficiálním hardwarovým požadavkům. Pokud byste opravdu chtěli nainstalovat jedenáctky i tam, kde to „oficiálně“ nejde, mělo by to jít pomocí různých triků.

Aktualizace je zdarma nyní a zdarma zůstane „minimálně do konce roku 2022“, uvedl Microsoft v tiskové zprávě. Někteří spekulují, že to bude ještě déle. Zároveň budou Windows 10 plně podporovány až do října roku 2025. Nabízí se tedy otázka, zda skočit po první možné příležitosti upgradovat nebo přechod odkládat.

Proč nainstalovat hned?

Jsou lidé, kteří chtějí mít na počítači vždy nejnovější systém. Nejen kvůli bezpečnosti, nejen kvůli užitečnosti, prostě už pro ten pocit, že používáte to nejlepší a nejnovější, co daný produkt nabízí. Vím to, protože často mezi takové uživatele patřím. Svým způsobem je to dobrodružství: objevujete nová zákoutí, nové blyštivé hračky, všímáte si nedodělků a s radostí vítáte každou malou opravu.

Pokud mezi takové nadšence patříte, nemá cenu váhat. Windows 11 jsou dobrý systém. Vzhled je dokonce velmi dobrý (ale to je samozřejmě subjektivní záležitost). Novinek není moc, ale vypadají promyšleně.

Dále se upgrade Windows 11 určitě bude hodit všem, kdo využijí některé konkrétní novinky. Chcete pouštět „androidí“ aplikace přímo na svém notebooku? Využíváte hojně virtuálních ploch? Často přenášíte notebook od jednoho externího monitoru k jinému? Používáte k ovládání svého hybridního notebooku/tabletu pero?

V těch všech případech jsou novinky Windows 11 lákavé a zřejmě nebudete upgradu litovat.

No ale pro nás ostatní???

Proč tedy radím, abyste s instalací počkali? Protože není potřeba spěchat. Každý nový systém často provází nějaké nedodělky (pamatujete, jak několika lidem v únoru 2020 mizely dokumenty?) a za pár týdnů či měsíců budou tyto drobnosti opraveny. Nebo budete kupovat nový počítač a na něj si dáte čistou instalaci nových Windows 11. Tam zaznamenáte zrychlení a čistá instalace je obvykle bezproblémová.